Medžioklės kultūra

Aleksandro Stulginskio universitete medžioklės ragų signalų aidas nenutyla

Medžioklės ragas, tai pučiamasis muzikinis instrumentas, naudojamas skelbti medžioklėje tam tikrus signalus, padedančius sėkmingai, kultūringai organizuoti medžioklę. Nors šiais laikais, medžioklės  rago funkcijas puikiai atlieka mobilieji telefonai,  dažnai ragų signalai vis dar naudojami prisimenant senąsias Lietuvos didžiųjų kunigaikščių medžioklės tradicijas. Medžioklėje nuaidėjęs rago gausmas, skelbiantis varymo pradžią, suvirpina širdį, priverčia susikaupti ir su nerimu laukti atbėgančio žvėries, tarsi pabudina, įpareigoja būti budriam. Sumedžiotų žvėrių pagerbimas taip pat sunkiai įsivaizduojamas be medžioklės rago garsų.  Pacituosiu man labai įstrigusius Tomo Rumšaičio žodžius: kuo virstų mūsų šventės (vestuvės, gimtadieniai) jeigu juose nebūtų muzikos? Tiesiog nebūtų šventės. Taigi, ir medžioklės, kurioje neskamba ragų signalai, neturėtų būti vadinama švente.
Medžioklės ragas yra pučiamasis muzikos instrumentas, o valdyti jį gali toli gražu ne kiekvienas – reikalingas bent šioks toks muzikinis talentas.
ASU Miškų ir ekologijos fakultete medžioklinių ragų gausmo aidai netilo net ir pasibaigus medžioklių varant sezonui. Studentiškas medžioklės ragų ansamblis intensyviai ruošėsi kasmetiniam konkursui “Echo puszczy Augustowskiej”, kuris vyko Augustavo mieste, Lenkijoje. Į konkursą šiais metais keliavo trys ASU Miškų ir ekologijos fakukteto studentai: Laurynas Virbickas, Dovydas Talijūnas ir Justas Karsokas bei jiems vadovaujantis profesionalus muzikantas, medžioklės rago meistras Audrius Pučinskas.
Į regioninės reikšmės konkursą susirinko nemažas būrys dalyvių iš Augustavo apylinkių bei mes – kviestiniai svečiai iš Lietuvos, tačiau žiūrovų ar palaikymo komandų konkurse beveik nebuvo.
Konkursą pasveikinimo žodžiu pradėjusi teisėjų komisija, ėmėsi darbo. Konkursas prasidėjo individualiomis dalyvių varžybomis. Dalyviai patys galėjo pasirinkti kategoriją, kurioje nori varžytis.  Lengviausioje D kategorijoje dalyvavo du jaunieji dalyviai (iki 12 metų) iš Kazlų Rūdos miestelio, taip pat Audriaus Pučinsko mokiniai. Kadangi jaunieji dalyviai konkurse buvo tik du, jie pasidalijo prizines vietas.
Individualiose varžybose C ir B kategorijose dalyvavę studentai prizinių vietų neužėmė, nors jiems pritrūko labai nedaug. Po individualių varžybų prasidėjo komandinės ansamblių varžybos. Komandos taip pat pasiskirstė į A, B ir C kategorijas.  Iš penkių vidutinėje B grupėje dalyvavusių ansamblių, ASU Miškų ir ekologijos fakulteto studentai užėmė garbingą III-ją vietą. Tiesa, šiais metais studentų rezultatas buvo šiek tiek prastesnis nei pernai, kai jie dalyvaudami toje pačioje B grupėje užėmė II-ją vietą.  Pastangų ruošiantis, rodos buvo įdėta tikrai nemažai, bet pasiektas rezultatas rodo, jog dalyvių profesionalumas kasmet didėja. Reikia pripažinti, kad konkurentai yra neblogai pasiruošę, todėl stengtis reikia vis labiau. Džiugu, kad senoji tradicija – medžioklės rago pūtimas ir pučiamos melodijos – signalai, iki šių dienų nepamirštami ir turi didžiulę išliekamąją vertę. Tiesa, reikėtų paminėti nemažą skirtumą tarp konkurso dalyvių iš Lenkijos ir Lietuvos. Nors konkurso dalyviai iš Lenkijos pavyzdingai vilkėjo medžioklines “paradines” uniformas, retas iš jų buvo tikras medžiotojas, tai tiesiog muzikalūs žmonės. Lietuvių ASU studentų komandoje priešingai – visi dalyviai buvo medžiotojai.
Pasibaigus konkursui, dalyvių apdovanojimas ir diplomų įteikimas vyko Augustavo mieste centrinėje aikštėje. Atsiimdami prizus konkurso laureatai medžioklės signalus scenoje pūtė miesto svečiams, čia žiūrovų buvo kur kas daugiau nei pačio konkurso metu.
Pasibaigus konkursui ir paskelbus laimėtojus turėjome šiek tiek laisvo laiko aplankyti miestą. Augustavas, žinoma, yra gražus ir puikiai sutvarkytas miestas. Tačiau mus, lietuvius, šiek tiek nustebino gausi  pramogų ir laisvalaikio praleidimo būdų pasiūla. Be medžioklinių ragų konkurso mieste vyko daugybė kitokių renginių. Tai tikrai gražus ir miestas kurį verta aplankyti ir pamatyti čia tikrai yra ką.
Iki pat popietės aidėjęs medžioklės ragų gausmas netilo ir vakare, kai visi konkurso dalyviai buvo pakviesti paplaukioti laivu šalia Augustavo esančiose ežeruose Necko ir Biale Augustowskie, kurie tarpusavyje susijungia kanalais. Konkurso dalyviai buvo paprašyti į laivą atsinešti savo muzikos instrumentus – medžioklės ragus, čia jie turėjo progą neoficialioje aplinkoje dar sykį pademonstruoti savo sugebėjimus. Linksmai pasiplaukioję laivu, skambant medžioklės ragams, lenkiškoms bei lietuviškoms dainoms, parvažiavome namo kupini įspūdžių ir geros nuotaikos.
Dalyvavimas kasmetiniame ragų ansamblių konkurse Lenkijoje, tai  ne vienintelė ASU miškų ir ekologijos falulteto studentų medžioklės ragų ansamblio patirtis tarptautinėje erdvėje. Šiais metais 2 studentai buvo pakviesti pūsti medžioklės signalus šiauriniame Kazachstane, ,,Bulandij Meken‘‘ medžioklės ūkyje prestižinėje, iškilmingoje medžioklėje.
Tiek lietuviškos medžioklės tradicijos, tiek medžioklinių ragų skambesys, kazachams – tautai diegiančiai naujas medžioklės tradicijas daro didelį įspūdį. Iš vis šioje šalyje Lietuvos medžioklės specialistai yra užsitarnavę gera vardą.
Gintarė Narauskaitė
Konkurse šiemet dalyvavo trys ASU Miškų ir ekologijos fakukteto studentai vadovaujami Audriaus Pučinsko (pirmas kairėje) - Dovydas Talijūnas, Laurynas Virbickas,ir Justas Karsokas.

Konkurse šiemet dalyvavo trys ASU Miškų ir ekologijos fakukteto studentai vadovaujami Audriaus Pučinsko (pirmas kairėje) – Dovydas Talijūnas, Laurynas Virbickas,ir Justas Karsokas.

Delegacijos vadovė Gintarė Narauskaitė su  Dovydu Talijūnu

Delegacijos vadovė Gintarė Narauskaitė su Dovydu Talijūnu

image (28) image (27) image (26) image (25) image (24)

Miškų ir ekologijos fakultetas

  • Studentų g. 11, LT-53356, Akademija, Kauno raj.,
  • Tel. (8-37) 75 22 82
  • El. paštas: me@asu.lt

Fakultetai